13 czerwca 2021

Śmierć ptaków na drogach

 

Sezon lęgowy ptaków jest w pełni. By wykarmić swoje stale głodne pisklęta, ptaki od świtu do zmierzchu są bezustannie w ruchu, w poszukiwaniu pokarmu. Te, które osiedliły się w pobliżu dróg, przecinają je dziennie dziesiątki razy. Drogi asfaltowe są pod pewnymi względami szczególne, ponieważ nagrzewając się przyciągają w swoje okolice bezkręgowce, płazy, gady, które poszukują ciepłych miejsc, gdzie mogą się wygrzać. Również wieczorami pozostają on chętnie odwiedzane, ponieważ oddają ciepło jeszcze po zachodzie słońca. To powoduje, że także ruch wśród ptaków, ale i  innych grup zwierząt, jest wokół takich miejsc wzmożony. Nie ma znaczenia czy droga biegnie przez las, przez pole, czy przez zabudowaną wieś. Wszędzie w tych miejscach żyją owadożerne gatunki ptaków i będą one odwiedzać okolice dróg w poszukiwaniu pożywienia. To sprawia, że są one szczególnie teraz, narażone na kolizje z naszymi pojazdami. Trzeba pamiętać, że w sezonie wiosenno-letnim, śmierć karmiącego rodzica, czy rodziców oznacza także śmierć głodową ich potomstwa.

Drogi mamy coraz lepsze, a pojazdy coraz szybsze. Szybkie pojazdy poruszają się po naszych drogach dopiero od jakichś 30-40 lat. Ewolucja nie działa tak szybko. Ptaki nie nauczyły się jeszcze unikania tego rodzaju zagrożeń, potrzebują  więcej czasu. Jednak my, w naszej ludzkiej codzienności tego czasu mamy coraz mniej, pędzimy przez życie coraz szybciej. Często pędzimy właśnie w naszych samochodach, często przez lasy, pola, łąki, wsie. Kolizje z dużymi zwierzętami są bardziej drastyczne w skutkach i tych wolimy unikać, ponieważ stanowią zagrożenie dla nas samych. Zderzenia z kosem, ziębą, wróblem czy jaskółką, pewnie nawet nie zauważymy… Choć często to mistrzowie lotu, to ważą zaledwie po kilkadziesiąt gramów, a ich ciała są bardzo delikatnej budowy, nieodporne na zderzenia z przeszkodami. Według badań, dla ptaka wielkości kosa zderzenie z samochodem jadącym z prędkością niespełna 40 km/h, jest zabójcze. Jednak ptaki potrafią skutecznie unikać zderzeń z pojazdami jadącymi do 40 km/h. 60 km/h to prędkość, przy której nie potrafią już uniknąć zderzenia. Dane o śmiertelności ptaków na drogach są zatrważające. W krajach europejskich szacowana liczba ptaków ginących rokrocznie na drogach wynosi od 350 tysięcy do 27 milionów w każdym (!) kraju. W USA liczbę tą szacuje się w przedziale od 89 do 340 milionów.

Perspektywy na przyszłość nie są optymistyczne. Obecnie długość dróg na świecie szacuje się na 45 milionów kilometrów. Prognozy na rok 2050 mówią o 70 milionach kilometrów dróg i podwojeniu liczby pojazdów.

Możliwe są rozwiązania systemowe, można do takich zaliczyć niskie płoty wzdłuż dróg, czy regularne usuwanie atraktantów z pobliża dróg.

Jednak wiele w tej kwestii możemy zrobić my sami na co dzień, wystarczy zwrócić uwagę na tereny przez które przejeżdżamy, przyjrzeć się gdzie zauważamy obecność ptaków i zwierząt. W tych miejscach zwolnić i z większą uwagą obserwować otoczenie drogi, by móc zahamować kiedy drogę będzie przecinał na przykład kos z dziobem pełnym owadów, w drodze do swojego gniazda.

 

rw

 

Literatura:

Cooke S. 2020. Variation in abundances of common bird species associated with roads. Journal of Applied Ecology.

Erritzoe J., Mazgajski T., Rejt Ł. 2003. Bird casualties on European roads — a review. Acta Ornithologica.

Jacobson S. L. 2005. Mitigation Measures for Highway-caused Impacts to Birds. USDA Forest Service General Technical Report.

Loss R. S., Will T., Marra P. 2014. Estimation of Bird-Vehicle Collision Mortalityon U.S. Roads. The Journal of Wildlife Management.

+48 882 136 058

rafal@mazovianwildlife.com

Mazovian Wildlife

Chabrowa 24

Brańszczyk, Poland

Social Media

Znajdź nas:

© RAFAL WYSZYNSKI | MAZOVIANWILDLIFE.COM

Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój e-mail:
Zapisz mnie do newslettera
Zapisz mnie do newslettera
Twój e-mail został zapisany — dziękujemy!
Wypełnij wymagane pola.

Regulamin udziału

w wydarzeniu

Polityka prywatności

Formularz reklamacji

Formularz zwrotu

Regulamin

Kart Podarunkowych

Regulamin zakupów