09 maja 2021

Kilka słów o moich bohaterach

   Ptak. Aktor pierwszoplanowy. Nie wiem, czy takie określenie dobrze pasuje do sytuacji. Bo przecież nie odgrywają przed nami ról. Jedyny obowiązujący tu scenariusz napisała ewolucja. Chcąc zobaczyć, zarejestrować, czy pokazać ich życie, nie ustawiam aktorów na scenie. Nie mówię im co mają robić, jak się poruszać, w którą stronę patrzeć. Tu aktor ma decydujące zdanie i pełną dowolność tego, co zrobi.

   Chcąc pokazać swojego bohatera, muszę zyskać dostęp do jego świata. Wniknąć w ten świat. Ale tam nie ma miejsca dla ludzi. Być, doświadczyć, widzieć, zamknąć w obrazie. Każdy taki kadr z ich życia to efekt wielu dni pracy i starań, by się zbliżyć, zdobyć zaufanie, stać się na tyle, na ile to możliwe – częścią tego zamkniętego dla obcych świata. To trudne, ale wykonalne. Ze swojego słownika trzeba tylko wyrzucić takie pojęcia jak szybko, gwałtownie, teraz i natychmiast. Małymi krokami, powoli i cierpliwie zyskiwać akceptację od swoich bohaterów.

   Nagrodą za wytrwałość i pokorę jest ten moment, kiedy stają się ufni. Wtedy góry kamuflażu przestają być potrzebne, każdy najdrobniejszy ruch przestaje wzbudzać niepokój. Ogniskowa niezbędnego obiektywu kurczy się do rozmiarów „ledwie-tele” lub wręcz „standard”, bohaterowie zajmują się swoimi codziennymi sprawami, odgrywają na bagiennej scenie podmokłego olsu swoje improwizowane role, dając mi przywilej zasiadania w pierwszym rzędzie.

 

 

rw

+48 882 136 058

rafal@mazovianwildlife.com

Mazovian Wildlife

Chabrowa 24

Brańszczyk, Poland

Social Media

Znajdź nas:

© RAFAL WYSZYNSKI | MAZOVIANWILDLIFE.COM

Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój e-mail:
Zapisz mnie do newslettera
Zapisz mnie do newslettera
Twój e-mail został zapisany — dziękujemy!
Wypełnij wymagane pola.

Regulamin udziału

w wydarzeniu

Polityka prywatności

Formularz reklamacji

Formularz zwrotu

Regulamin

Kart Podarunkowych

Regulamin zakupów