25 lipca 2022

Akcja informacyjna o ptasich lęgach na rzece Bug

   W pierwszych dniach lipca popłynęliśmy na spływ rzeką Bug. Spływ, którego celem była akcja informacyjna skierowana do kajakarzy, a także osób spędzających czas na czy w sąsiedztwie rzeki. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na ptaki, dla których wyspy i piaszczyste tereny przybrzeżne to środowisko ich życia, a co za tym idzie zakładania gniazd, wychowywania piskląt. Ptaki te przystosowały się do panujących tu warunków m.in. poprzez wtapianie się w otoczenie, co potrafią czynić doskonale.

Dlatego wypoczywając, czy przebywając w tych miejscach, możemy nawet nie być świadomi, że spłoszyliśmy z gniazda sieweczkę, czy uniemożliwiamy rybitwom opiekę nad potomstwem. W miejscach, gdzie gniazdują te ptaki postawiliśmy tabliczki informujące o tym fakcie.

   Pytacie nas, czy będziemy powtarzać tę akcję - zdecydowanie tak. Mamy takie plany na wiosnę przyszłego roku. Uważamy, że odpowiedzialne i świadome korzystanie z pobytu w naturze to klucz do zachowania równowagi - abyśmy my mogli spędzać czas tak, jak lubimy i abyśmy mogli to robić nie szkodząc. Ponad wszystko pamiętajmy - to my jesteśmy tam gośćmi. Pojawiamy się na jakiś czas, dla ptaków, innych organizmów, to miejsce jest domem. A przecież podstawowa kultura nakazuje, aby w czyimś domu zachowywać się godnie, czyż nie?
   Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w akcji, dzielnie wiosłowali, wbijali tabliczki, a także zbierali śmieci!
   Dziękujemy Łukaszowi Wardeckiemu z wsparcie merytoryczne i techniczne!
   Dziękujemy OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków za patronat nad naszą akcją!
   Teraz, kiedy wszystkie pisklęta się już usamodzielnią, my sprzątniemy tabliczki z wysp i popłyniemy kolejnej wiosny rozstawić je ponownie. Dla wspólnego dobra ptaków i ludzi.

 

 

rw

+48 882 136 058

rafal@mazovianwildlife.com

Mazovian Wildlife

Chabrowa 24

Brańszczyk, Poland

Social Media

Znajdź nas:

© RAFAL WYSZYNSKI | MAZOVIANWILDLIFE.COM

Chcesz być na bieżąco? Zostaw nam swój e-mail:
Zapisz mnie do newslettera
Zapisz mnie do newslettera
Twój e-mail został zapisany — dziękujemy!
Wypełnij wymagane pola.

Regulamin udziału

w wydarzeniu

Polityka prywatności

Formularz reklamacji

Formularz zwrotu

Regulamin

Kart Podarunkowych

Regulamin zakupów