Copyright by Mazovian Wildlife 2021

Open your mind and travel further

 

W gminie Zatory miała miejsce niecodzienna obserwacja. 18 stycznia, przy karmniku zaobserwowany został płochacz syberyjski Prunella montanella. Jest to dwunasta obserwacja tego gatunku w Polsce. Po raz pierwszy zanotowany był w naszym kraju w roku 1988. Od tamtej pory obserwowany był przede wszystkim na wybrzeżu, z czego w większości na Półwyspie Helskim. Jedna obserwacja dotyczy ptaka zidentyfikowanego po głosie w powiecie gołdapskim, w Puszczy Rominckiej (Sikora i in. 2018).

Płochacz syberyjski występuje w Azji – od Uralu po Czukotkę (patrz mapa, kolor żółty). W europejskiej części Rosji, według szacunków żyje do 500 par tego gatunku. Jego zimowiska znajdują się w Chinach i Korei (mapa, kolor niebieski). Jest to ptak prowadzący skryty tryb życia, wśród krzewów.

 

Literatura

Sikora A., Ławicki Ł., Stępniewski K., Sołowiej M., Malczyk P., Czerwiński B., Janczyszyn A., Barcz M., Cząstkiewicz D., Borowik M., Chodkiewicz T. Kolejne stwierdzenie płochacza syberyjskiego Prunella montanella w Polsce na tle nalotu jesienią 2016 w Europie. Ornis polonica 2018, 59: 273-290.

 

 

 

rw

Obserwacje

22 stycznia 2021